Ludwisarnia Taciszów 200 lat w służbie Kościoła
Dzwony Felczyńskich zaczęły pojawiać się na świecie od 1808 roku, kiedy odlewnik Michał Felczyński założył w Kałuszu niedaleko Lwowa wielką ludwisarnię. Jego syn, również Michał, kontynuował pracę ojca, doskonaląc swe umiejętności zawodowe, aby i jego syn Franciszek, mógł przejąć warsztat i nie sprawił zawodu klientom, którzy zaufali znanej już szeroko firmie. Synowie Franciszka - Ludwik, Michał, Kajetan i Jan - także zostali ludwisarzami. Syn Jana, Tadeusz jako najzdolniejszy odlewnik podjął się zadania założenia i uruchomienia pierwszej na Śląsku ludwisarni Felczyńskich. Pod tym właśnie historycznym szyldem syn jego, Zbigniew, wnuk Jana w Taciszowie kontynuuje prace ojca. Odlewnia Dzwonów Braci Felczyńskich stała się najsłynniejszą polską ludwisarnią. Wnuk Jana Felczyńskiego, Zbigniew, pozostał wierny tradycjom rodzinnym i w TACISZOWIE na Śląsku odlewa dzwony, które są znane i podziwiane równie szeroko, jak dzieła jego przodków.
Gwarantujemy najwyższą jakość dźwięku naszych dzwonów, czysty ton i długowieczność. Dzwony z Ludwisarni w Taciszowie są wykonane z dużą dbałością o opracowanie plastyczne. Zdobimy je zgodnie z życzeniem Klientów, ornamenty możemy dopasować stylem do wystroju Kościoła, a wizerunek świętego, któremu jest ofiarowany dzwon może być powtórzony np. z przedstawienia ołtarzowego. Wizerunki zamieszczone na dzwonach, są jednorazowo rzeźbione dla potrzeb wykonywanej właśnie formy i nigdy nie będą już powtórzone na innym dzwonie. Nie wpływa to na koszt wykonania odlewu. Nasze dzwony można nazwać dziełami rzemiosła artystycznego. Sześć pokoleń ludwisarskiej rodziny Felczyńskich przekazało wszystkie tajemnice, które sprawiają, że odlewane u nas dzwony są doskonałe i pracują bez zarzutu.
Tajemnica dźwięku dzwonów spoczywa w kształcie ich "żebra". Ten piękny instrument muzyczny kryje w sobie aż 50 różnych tonów, przy czym charakterystyczne tony poboczne dźwięczą od prymy w interwałach oktawy dolnej, oktawy górnej, tercji i kwinty. Wyzwaniem dla ludwisarza jest to, aby w zestawie dzwonów słychać było tę samą harmonię, którą daje nam dźwięk dzwonu pojedynczego. Ton podstawowy określa mistrz-ludwisarz już w formie dzwonu.
Dokładnie wykreślone wg. kanonów sztuki "żebro" przenosi się na metalowy szablon. Z jego pomocą będzie ulepiona z gliny forma odlewnicza. Podczas odlewu dzwonu, płynny spiż rozgrzany do 1200 st. C wpływa do formy i tak rodzi się dzwon. Ludwisarnia Felczyńskich w Taciszowie odlewa dzwony według tradycyjnej, sprawdzonej przez wieki receptury. Dlatego możemy gwarantować wieloletnią trwałość i czysty ton naszych wyrobów. Na nasze wyroby udzielamy 25-letniej gwarancji, służymy też wszelką pomocą techniczną.
Posiadamy zastrzeżony przez Urząd Patentowy RP słowno-graficzny znak towarowy.
Jest on szeroko rozpoznawany ponieważ umieszczamy go na każdym dzwonie, który powstaje w naszej pracowni. Jest on rękojmią dla naszych Szanownych Klientów, że bez żadnych dodatkowych dokumentów gwarancja zostanie uwzględniona. Wykonujemy dzwony pojedyncze lub
w zestawach wielogłosowych. Uzupełniamy zestawy istniejące. Prowadzimy konsultacje dotyczące projektowania i budowy wież kościelnych. Wykonujemy wszelkie prace konserwatorskie przy dzwonach starych - udzielamy porad dotyczących rozbudowy działających w parafiach zespołów dzwonowych.